Publikujemy tekst improwizowanego przemówienia Prezesa Zarządu Forum Rozwoju Energetyki Odnawialnej – dra Pawła Machalskiego – transkrypcję nagrania uroczystego otwarcia Kongresu Rozwoju Energetyki Odnawialnej – KREO24:
Szanowny Panie Pośle,
Drogi Panie Prezesie WFOŚiGW w Toruniu,
Szanowny Panie Doktorze – Przedstawicielu Zarządu Województwa Kujawsko-Pomorskiego,
Drogi Panie Doktorze – Pełnomocniku Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego ds. OZE i rozwoju technologii wodorowych,
Panie i Panowie Burmistrzowie i Wójtowie,
Drodzy Przedstawiciele nauki z tak licznych ośrodków akademickich z całej Polski,
Panie i Panowie Prezesi, Dyrektorzy, Prokurenci,
Wszyscy tu obecni Szanowni Państwo,
rozpoczynamy drugą edycję Kongresu Rozwoju Energetyki Odnawialnej – drugą, a zatem nasza konferencja powoli staje się tradycją! Dziękuję za życzliwe przyjęcie naszej nowatorskiej formuły spotkań przedstawicieli polityki państwa, samorządów, nauki oraz biznesu w kontekście wyzwań transformacji energetycznej. Ubiegłoroczny debiut stał się asumptem dalszego rozwoju. Do grona Partnerów naukowych Forum Rozwoju Energetyki Odnawialnej w ciągu minionych miesięcy dołączyły – po Uniwersytecie Mikołaja Kopernika – dwie kolejne renomowane uczelnie: Politechnika Gdańska oraz Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie, a także Instytut Energetyki – Państwowy Instytut Badawczy.
Drodzy Państwo, nasz tegoroczny program składa się z czterech zasadniczych części:
- Sesji plenarnej I – dotyczącej szerokiego kontekstu wyzwań transformacji energetycznej RP,
- Sesji plenarnej II – dotyczącej jej regionalnego, a zwłaszcza lokalnego wymiaru,
- Prezentacji naszych Partnerów instytucjonalnych i komercyjnych,
- Sesji referatów naukowych.
Motywem przewodnim pierwszej sesji jest kontekst bieżącej sytuacji geopolitycznej i zbliżającej się Prezydencji Polski w Radzie UE. Kiedy 9 października ur. przemawiałem na rozpoczęcie pierwszej edycji naszego kongresu, apelowałem o jak najszybsze zakończenie niepotrzebnego sporu z Unią Europejską i powrót na drogę obustronnego poszanowania i konstruktywnego rozwoju. Zauważyłem, że tak jak nie będzie pełnego bezpieczeństwa energetycznego Polski bez zaangażowania w proces jego stanowienia samorządu terytorialnego, tak nie będzie go również, w tym na poziomie lokalnym, bez skorzystania z finansowego wsparcia UE. Środki z KPO, z których większość przeznaczona jest na zieloną energię i zmniejszenie energochłonności oraz zieloną, inteligentną mobilność, są już w Polsce wykorzystywane. Przed nami kolejne wyzwanie – jak najbardziej efektywne skorzystanie z polskiej Prezydencji w Radzie UE w kontekście ukierunkowania i realizowania standardów transformacji energetycznej. Dziś projekty Unii Europejskiej w zakresie zmian klimatycznych – na czele ze sztandarowym Europejskim Zielonym Ładem – mają tyle samo entuzjastów, co oponentów. Inteligentny recenzent nigdy jednak nie wyrzuca efektu pracy twórczej gremiów eksperckich w całości do kosza! Można się nie zgadzać, mieć inne zdanie, ale wówczas tym bardziej warto dyskutować i dążyć do odpowiedzialnego konsensusu, a tam gdzie okaże się to niezbędne, dokonywać przemyślanych korekt, opartych na konsultacjach z przedsiębiorcami, rolnikami, przedstawicielami samorządów oraz nauki.
Cieszę się z coraz liczniejszej obecności przedstawicieli polskiej nauki – z uczelni od Krakowa aż po Gdańsk, a nawet Szczecin. Transformacja energetyczna RP nie będzie w pełni efektywna bez współpracy z nauką w ramach projektów B+R. Niezbędna jest też edukacja i dydaktyka branżowa w ramach kształcenia nowych zawodów, kluczowych w dobie zmian. W efekcie KREO23 powstała profesjonalna książka naukowa. Tak będzie i teraz.
Dziękujemy za patronaty honorowe: Pani Minister Klimatu i Środowiska – Paulinie Hennig-Kloska, Wojewodzie Kujawsko-Pomorskiemu – Michałowi Sztyblowi, Marszałkowi Województwa Kujawsko-Pomorskiego – Piotrowi Całbeckiemu, Prezydentowi Miasta Torunia – Pawłowi Gulewskiemu, Prezesowi WFOŚiGW w Toruniu – Grzegorzowi Boroniowi. Dziękujemy za patronaty medialne Redakcjom regionalnym i branżowym: TVP3 Bydgoszcz, Polskiemu Radiu PiK, Nowościom – Dziennikowi Toruńskiemu, Magazynowi Biomasa, a także portalom: Gram w Zielone, Energetyka Plus oraz Energetyka Wodna. Podziękowania kierujemy w stronę podmiotów dotujących: Gminy Miasta Toruń, WFOŚiGW w Toruniu, a także sponsorów komercyjnych – FlexiPower Group, Mentor S.A. oraz WestWind Biogaz. Wszystkim Państwu dziękuję za obecność. Życzę ciekawych obrad oraz satysfakcji z uczestnictwa w naszym toruńskim kongresie.